HARMADIK FEJEZET.
Feliczia tante szalonjában pár nap előtt egy ismert fiatal ember tragédiájáról volt szó, a ki közvetlenül esküvője előtt lőtte magát főbe.
A lapok hosszasan foglalkoztak az esettel.
A dráma egyetlen részlete sem maradt megbeszélés nélkül .
Mi adta az ifju kezébe a fegyvert?
Ez volt természetesen a legizgatóbb kérdés, s a lapok kiméletlenül megfeleltek erre is.
Leirták a boldogtalan ifjukori vonzalmát egy nő iránt, a ki évekig tartotta hatalmában, s midőn a fiatal ember végre szakitott vele, s igazi, férfias szerelmet érzett egy hozzá illő előkelő család gyermeke iránt, aki viszont szerette, - akkor egyszerre megjelenik az elhagyott szerető, s a mélyen megszégyenült menyasszony elé tárja az egész régi, aljas viszonyt: itt van, igy történt, olvasd ezeket a lángoló leveleket, azután fogadd el a kezét és légy, ha ugy tetszik, az övé.
Én már beteltem vele, - szivesen neked adom de talán hasznát veszed, ha megtudod, hogy ki az, a kit szeretsz.
Az összeütközést, mely e kegyetlen leleplezésből kifejlődött, egy pisztolylövés fejezte be.
Clermontné elgondolkozva beszélgetett Fülöppel az esetről.
Nem voltak egy véleményen.
Clermontné meg tudta magyarázni a szerencsétlen ember kétségbeesését , mely bizonyára a miatt tépte össze, hogy a szeretett leány előtt örökre pirulnia kell.
- Fülöp hajlandó volt részben ezt az indokolást is méltányolni, a döntő okot azonban az eljegyzés szétbontásában kereste és találta meg.
A hölgynek nem tetszett ez a magyarázat, - szivesen védte volna a halottat, a ki iránt a lapok leirása után szánalmat érzett, Fülöp azonban szokása ellenére annyi száraz biztossággal bonczolta alkatelemeire az öngyilkos viszonyait és lelki állapotát , hogy a romantikus szint tökéletesen letörölte róla.
- Szegény B. egy hét mulva elmerült volna, ha életben marad.
Kényes természetü adósságai voltak... ez is egy fontos ok, asszonyom és nem csak az, a mit ön emlit .
Kötelezettségeinek be nem váltása diszkvalifikálta volna, - ezt tehát ki kellett kerülnie.
Ki is kerülte, s a dolog ezzel be van fejezve.
Clermontné csodálkozva nézett az ifjura; kellemetlenül érintette az a hideg biztosság, melylyel Fülöp a szivében támadó szánalmat megsemmisitette, - inkább szerette volna, ha előbbi érzelmes hangulatában maradhat.
Az élet ridegsége, a tények bizonyossága nagyon lehüt.
A lélek megfázik közelükben, s önkénytelen neheztelést érez az iránt, a ki reájuk hivatkozva győzi le a női sziv rokonszenvét.
- »Ma kapni fog tőlem valamit, kedves barátom; ki fogom keresni és elküldöm.«
Fülöp nevetve tiltakozott.
- Az istenért, asszonyom, hisz én nem akarom magam főbelőni!
Clermontné mosolyogva, bájos makacssággal ismételte az igéretet, s Boronkai utján be is váltotta.
Visszaküldte Fülöp egy régi levelét, melyet négy évvel ezelőtt intézett hozzá Bécsből.
Isten tudja mily impressziók alatt állt akkor; maga sem emlékszik reá többé.
Egy gyönyörü tavaszi estén egyedül sétált haza a Burg-szinházból, hol Grillparzer Sapho-ját nézte; annyira megtelt szive a Melitta szerelméből kisugárzó szűzi gyönyörrel, hogy megvilágosodott tőle fantáziájában az egész világ.
Lakására érkezve sokáig sétált fel és alá, s ellenállhatatlan benső kényszernek engedett, a midőn leült és szép cousinejának levelet irt.
Nem volt abban a hosszu, áradozó levélben egyetlen szó sem a szerelemről, - nagyon zavaros, nagyon kuszált, ide-oda csapongó dolgok voltak benne.
Azt a benyomást keltette, mint egy tüzhányó hegy - fél órával a kitörés előtt.
Másnap reggel elküldötte, s még ugyanaz nap megbánta, hogy miért nem tépte inkább össze.
Attól tartott, hogy Julia mosolyogni fog rajta: ime, vannak megvesztegető hangulatok , melyeknek még egy oly óvatos és tartózkodó fiatal ember sem tud ellentállni, mint a milyen Fülöp.
Ez a félelem, melyhez egy csöpp hiuság is járult, tartotta vissza attól, hogy levelét valaha szóba hozza.
Julia sem beszélt róla, a későbbi Clermontné még kevésbbé, - s igy lassanként feledésbe merült fiatalos hevületének e meggondolatlan »gyöngeség « -e, a melynek hatásáról soha sem szerezhetett meggyőződést.
Most aztán visszakapta; elégetheti, vagy megtarthatja, a mint jónak látja.
Pókháló finomságu szál volt ez a levél közte és Clermontné között, - az első, egyetlen, s ugy látszik az utolsó, mely valaha közelebb vitte hozzá .
Elszakadt ez is, - el lehet felejteni másodszor, ezuttal mindenkorra.
Fülöp kivette zsebéből a levelet.
Keskeny, hosszukás levélpapirra volt irva, apró, gyorsan folyó betükkel - négy egész oldal.
... »
Nem tudom megmagyarázni magamnak kedves Julia, azt az érzést, mely e pillanatban erőt vesz rajtam, csak annyit tudok, hogy nehezen nélkülözhetném, ha akarnám is.
Bocsánat a nyiltságért, melynek kifejezést akarok adni, de fölöttébb különösnek találom, hogy ön állandóan ugy bánik velem, mint egy idegennel, s én semmit sem teszek, hogy rokonszenvére méltónak mutassam magam.
Ön, édes cousine , házunkban van, minden nap láthattam s a közöttünk levő távolság szoros rokoni viszonyunk daczára is oly nagy, mintha szándékosan, mi magunk akarnék igy.
Mit gondol, helyes ez?
Azt hiszem, hogy se nem egészen helyes, se nem egészen természetes.
Minél figyelmesebben vizsgálom a dolgot, annál különösebbnek tetszik, s annál inkább megérlelődik bennem a meggyőződés, hogy kölcsönösen hibásak vagyunk, - én nem kevésbbé, mint ön «...
Fülöp végig olvasta az egészet, s elgondolkozva, magába mélyedve tette vissza a boritékba.
Meglepte a helyzet változatlansága; négy év óta csakugyan nem mozdult, nem változott, nem alakult át semmi.
Ezt a levelet ma alighanem szórul-szóra igy irná meg, mint a hogy négy év előtt megirta, minden szava, minden kifejezése ráillenék a jelenre is, csak ugy, mint a hogy ráillett a multra.
Mindössze annyi változott , hogy meg kell nyugtatnia tanteot, s vissza kell utasitania különösen Szeniczeiné csipős megjegyzéseit, melyekkel ez a nyugtalan vérü, megbizhatatlan asszony nem fukarkodik, ha tudja, hogy ezzel Clermontnénak kellemetlenséget szerez .
Gunyolódásainak egy része átszáll másokra is, éppen nem fölösleges tehát, ha Boronkaiékat mozgósitja ellene s megnyeri különösen Szerát, ki épp oly ellenszenvet érez Szeniczeiné, mint az Clermontné iránt.
Az első lépés erre a manőverre meg van téve, mától kezdve Szerafin szövetségesei közé tartozik, a kire okvetlen számitani lehet.
Fél egykor valaki csendesen megkopogtatta az ajtót.
Fülöp meglepetve ugrott föl a kerevetről, - atyja lépett be hozzá frakkban, fehér nyakkendővel, teljes báli toiletteben.
A tanácsos magas, erős ember volt , tiszta, nyilt arczvonásokkal, s azzal a semmitmondó, komoly tekintettel, mely a magasabb rangu államhivatalnokot, a pontos, gépszerü bureaukratát többnyire a magánéletben is jellemezni szokta.
- Jó estét, atyám! - s az ifju elvette a tanácsos ur felsőjét és klakkját.
Azután iróasztalához sietett, kinyitotta a szivardobozt és várt.
Münszter fáradt mozdulattal keresett ki egy szivart, rágyujtott, de nem ült le.
Megállt az iróasztal mellett, s halk hangon beszélte el, hogy az államtitkár estélyén volt, a hol borzasztóan unta magát.
Meg kellett azonban jelennie, mert nem talált elfogadható ürügyet a távol maradásra.
Haza érkezve, észrevette, hogy a sarok ablakok világosak.
Ez birta reá, hogy bejöjjön.
Mostani kedélyhangulata különben sem alkalmas az alvásra; örül, ha ébren maradhat, s kissé kipihenheti magát.
Fülöp azonnal észrevette, hogy atyja feltünően válogatja a kifejezéseket.
Se többet, se kevesebbet nem akar elárulni, mint a mennyi elkerülhetlenül szükségesnek látszik.
Ez az óvatosság máskor is rendes szokása volt; a legközvetlenebb családtagok sem képeztek kivételt, - ezuttal azonban nem volt képes elnyomni a hangjában észrevehető izgatottságot, mely nyugodt és meggondolt szavaival semmiképpen se egyezett össze.
- Ma este hat óra tájban akartam beszélni veled, fiam, de nem találtalak itthon.
- Ők is ott voltak.
Ma azonban csak rövid ideig.
Azt hiszem valami bevásárolni valójuk akadt, mert már fél hétkor elhagyták a pályát.
Münszter vékony füstöt fútt maga elé, s sétálni kezdett.
Fülöp elhatározta, hogy kezére fog játszani abban, a mit, ugy látszik, el akar mondani, de nem találja meg hozzá a helyes formát.
Legjobb lesz talán, ha egyenesen a szeg fejére üt.
- A tante ma különösen nyugtalan volt.
A kis Mayert fogadta, s holnapra az öreg Petrovicsot is magához kérette.
Mondd csak, annyira sürgős a dolog?
- Hallottam, hogy a kis Mayer többé semmiféle prolongálást nem akar elfogadni, s értesültem arról is, hogy a banktól is hasonló választ kaptál.
- Nyolcz nap óta hallok ezekről a dolgokról, - folytatta az ifju, - a nélkül, hogy valaki a helyzet igazi képéről felvilágositott volna.
Münszter megállt és fiához fordult.
- Igazad van, Fülöp, - mondotta lehangoltan, - titokban tartottuk a bajt, a meddig lehetett, - a mai nappal azonban megjött az ideje, hogy a szükséges felvilágositásokat te is megkapd.
Zavaros anyagi viszonyaimból előtted sohasem csináltam titkot, - tudomásod van arról is, hogy boldogult nővérem tartozásait javarészt magamra kellett vállalnom, ha azt nem akartam, hogy emlékét megszégyenitésnek tegyem ki, - ez a tartozás az én privát adósságaimmal együtt huszonkét ezer forintra rug, s ha holnap délután két óráig - ez az utolsó határidő nem lesz kiegyenlitve, a bank csődöt fog kérni ellenem a törvényszéknél.
- Ugy van, borzasztó...
Elképzelheted, milyen lelki állapottal jelentem meg ezen a mai estélyen.
- Szegény atyám, mennyire sajnállak...
De hát nincs mód, hogy a katasztrófát elháritsd?
Münszter egykedvüen vállat vont és tagadólag intett.
- Mindent megpróbáltam, a mit csak lehetett.
Hitelem azonban kimerült , magánvagyonom nincs, fizetésemre vagyok utalva, ez pedig annyi, mintha nem is léteznék.
- Semmivel se több.
Tegnap még reméltem, hogy pénzhez jutok, s ti nem fogtok megtudni semmit, - ez a reményem füstbe ment.
Azok a bizonyos jó barátok, - hiszen ismered őket, - éppen csak abban az egyetlen esetben szokták cserben hagyni az embert, a midőn rájuk szorulunk - máskor hiveink halálig mindannyian.
Szereztem egy pár uj tapasztalatot, - alkalmilag, ha valamelyik darabodban szükséged lesz az emberi vesék titkos hitványságának boncztanára, szivesen szolgálok velök, - folytatta epésen, megvetéssel, s lefricskázta frakkja ujjáról a reászállt szivarhamut.
- No de most nem akarok humorizálni, - hallgasd tovább.
Ma reggel bementem a tantehoz és elmondtam neki mindent.
- Arról ne is beszéljünk; elég, ha én tudom.
Megigérte, hogy az ügyet rendezni fogja, de feltételt is szabott.
Azért vagyok itt, hogy ezt a feltételt értésedre adjam.
Fülöp érezte, mily nehezére esik atyjának a vallomás e második része, melyet nem tudott önmagától kitalálni.
Az a bizalmas, férfias viszony, melyben atyjával állt, ki inkább barátjának, semmint fiának szerette tekinteni az ifjut, - ezuttal is arra kötelezte, hogy a mennyiben lehet, megkönnyitse atyja feladatát.
Nem sokat kerülgette tehát a dolgot, hanem igy szólt: »Azt követeli, hogy szoritsd meg kiadásaidat ?«
- Azt is, de egyebet is.
Kikötötte, hogy érvényesiteni fogom nálad befolyásomat és reábirlak, hogy minél hamarabb házasodj meg.
- Természetesen megigértem.
Mit nem igérünk, ha olyan kétségbeesett helyzet fenyeget, mint most engem!
Nem szeretném azonban, ha félreértenél, - folytatta komolyan Münszter és megsimogatta az ifju kezét, - én csakis azt igértem a tantenak, hogy befolyásomat érvényesiteni fogom, egyebet semmit.
S ez nem azt jelenti, hogy a házasságra kényszeriteni akarlak.
Ilyesminek még a lehetősége is ki van zárva.
Megtagadnám egész nevelési rendszeremet, ha most oly lépésre akarnálak reábirni, mely nem kizárólag saját egyéni elhatározásod eredménye .
Egész életemben mindig azon fáradoztam, hogy önállósághoz szoktassalak.
Sikerült , - a magad lábain jársz.
Tapasztalatok, megfigyelési tehetség és modor dolgában messze felülmulod korodat, s én őszinte örömmel tekintek rád.
Fülöp atyjához lépett és szeretettel megölelte.
- Kedves atyám...
Köszönöm...
- Semmi érzelgés Fülöp, - felelte ismét szárazzá való hangon Münszter és tovább folytatta sétáját a teremben, - mindezt csak azért emlitem, nehogy félreértés támadjon köztünk.
Tisztában vagyunk vele ebben a házban mindnyájan, hogy családunk egyetlen, a szó legszigorubb értelmében nagy reményekre jogositó tagja te vagy.
Ne csodáld tehát, ha a tante épp ugy félt, mint én.
Higgadt, tisztán itélő elméd bizonyára nem szorult reá, hogy ezt a dolgot bővebben is magyarázzam .
Jól értsd meg tehát, nagyon szeretném, ha megnősülnél, gazdagon, szerencsésen - méltó vagy mindkettőre, - de sohasem vállalkoznék reá, hogy helyesnek erőszakoljak olyan dolgot, a mit te, legbensőbb egyéni szempontokból magadra nézve helytelennek tartasz.
Münszter kezét nyujtotta fiának, s Fülöp sietett, hogy ezt az izmos, barátságos kezet melegen megszoritsa.
- Ez az, a mit tudtodra akartam adni, s most jó éjt.
- Sokan nézték ma a Sibillá-dat?
Kérdezte Münszter , miközben felső kabátját karjára vette.
- Bravó!
Nem gondoltam volna, hogy a közönség hősödet akczeptálni fogja.
A dolog nagyon is szokatlan.
Egy férfi, a ki szeret egy nőt, de nem akarja elvenni, mert ez a nő özvegy, - s a vége az, hogy a szegény, meggyötört asszony szeretője lesz a hősnek, csakhogy az övé lehessen.
Hol van itt a morál?
Kedves Fülöpöm ez a te hősöd borzasztóan erkölcstelen és rosz ember.
Az asszony eléggé érthető, szeret, s ez mindent ment, mindent megmagyaráz, mindenért kiengesztel, - de a férfi, a férfi?
- Ugy kell lenni, mert akczeptálják, - de véleményemet azért nem változtatja meg .
Ez a te hősöd legalább is furcsa ember.
Nőül nem veszi a hölgyet, mert az már egy másik férfi hitvese volt, - eddig rendben van.
Végre is, felfogás dolga .
Ellenkezik ugyan a társadalom bevett szokásaival - de nem ellenkezik az egyéni izlés külön szabályaival, melyek egyénenként mások és mások.
Hanem ez a te hősöd nyiltan ki meri mondani azt is, hogy az a nő, a ki egy becsületes, derék férj halála után másodszor is oltár elé lép: inmorális asszony.
Ez az, a mit nem fogadhatok el.
S mit tesz tovább?
Kerüli a szerelmes özvegyet?
Dehogy, szereti és kedvesévé teszi.
Tessék!
Rendén van ez?
Ha nőül ment volna hozzá az asszony , inmorális lett volna, - de mert szeretőjévé lett, ezzel morálissá vált.
Mondd csak, komolyan hiszed te ezt?
Fülöp mosolyogva rázta fejét.
- Dehogy hiszem; ezt, igy a hogy te előadod, senki a világon nem fogadhatja el.
- Hiszen ez van a darabodban!
- Nem egészen atyám, - felelte elkomolyodva az ifju, s megjelent magas, fehér homlokán egy könnyü felhő.
Igy biztosan visszautasitották volna.
Nem mondom én sehol egyetlen szóval sem, hogy Sibillám morális asszonynyá vált azzal, hogy hősöm kedvese lett.
Ellenkezőleg!
Ez csak kérlelhetetlen következménye az erkölcsi érzék meglazulásának, mely az első, becsülésre és tiszteletre méltó férj emlékét is be képes szennyezni, csakhogy becsülésre éppen nem méltó vágyait kielégithesse.
E thézis bizonyitására szándékosan ruháztam fel hősnőmet egy intelligens, müvelt eszes nő minden kiválóságával, - mert ebben a dologban nincs különbség.
Azt hiszem legalább, hogy nincs, mert igy tapasztaltam, igy láttam, erre a meggyőződésre kellett tehát jutnom, akár akartam, akár nem.
Brutális meggyőződés ez, - meglehet .
Nem arra való, hogy az erkölcsi érzéket ápolja, vagy gyöngéd tévedésekben tartsa , - de létezik, s a közönség a maga nagy egészében ime elég őszinte volt arra, hogy felfogásom jogosultságát elismerje.
- Ez még nem sokat jelent, fiam.
A közönség mindent akczeptál, a mi idegeire hat.
- Erkölcsi érzékről van szó!
- Ma már ez is az idegek hatalma alá került, - felelte epés hangsullyal Münszter .
- Hidd el, hogy a siker nagy részét ennek köszönheted.
Egyszerü, prózai felfogásom szerint ez a te hősöd egy csöppel sem jobb a hősnőnél, sőt rosszabb, - mert gyalázatba rántja.
A házassági viszonyt, melyet a társadalom szentesit , lehetetlenné teszi - szerinted - erkölcsi tekintetből, - s előkésziti a nő bukását, a mely ellen nem tiltakozik benne az erkölcsi tekintet.
Mit akar ezzel megmenteni?
Meggyőződést, elvet?
Szóval, nem értem ezt az urat.
Az én felfogásom szerint akkor lett volna igazi gentleman, ha messze elkerüli a hölgyet és e lépéssel még a lehetőségét is kizárja annak, hogy a szegény, szerelmes asszony - inmorálissá válhasson.
A te gavallérod azonban nem igy cselekszik, s ezért rosszabb, mint partnere, a nő, a ki csak szivére hallgat és nem fontolgat, nem okoskodik, nem méri erkölcsi hőmérővel a szenvedélyt hanem átengedi neki magát egészen, s ugy szólván nyitott szemmel, a romlás kegyetlenül biztos öntudatával veti magát abba az örvénybe, melyet a te morális hősöd számára előkésziteni igen korrekt és igen erkölcsös dolognak tartott.
Hősnőd megnyerte az én rokonszenvemet is, - hősödet azonban poltron embernek tartom, édes Fülöp.
Jó éjt!
- Isten veled, atyám; jó éjt!
Münszter magára hagyta fiát, s lakosztálya felé tartott.
Fülöp visszatért szobájába, de még sokáig nem tudott elaludni.
Az anyagi bajok, melyekről atyja megemlékezett, nem nyugtalanitották tulságosan; hozzá volt szokva hasonló zavarokhoz, melyek állandó vendégei voltak a háznak.
Sokkal inkább érdekelte Feliczia tante házasitási terve, mely ugy látszik, komolyan foglalkoztatja az agg matrónát.
Az ok, mely ösztönzi, nyilván ezuttal is Clermontné.
Mindig csak ő!
S Fülöp nem kis boszankodással látta, hogy bármily messziről indul is valami családjában, a tervek és czélozgatások végső határpontja állandóan ez a fiatal özvegy, a kinek bizonyára egy pillanatig sem jut eszébe, hogy a tante terveit megsemmisitse.
Clermontné épp oly jól tudja, mint a tante, hogy ha Fülöphöz nőül akarna menni, ezt csak a Clermont-birtokról való lemondás árán tehetné, - a szegénység pedig éppen nem kecsegtető kilátás.
Ettől a házasságtól egyébiránt senki sem fél, csak a tante.
Fülöp legfölebb mosolyogni tud az egész kombináczión , melynek sem a multban, sem a jelenben semmi elfogadható alapja nincs.
Clermontné - az ő neje!
Az őrnagy özvegye... nem, nem!
Ilyesmiről szó sem lehet.
A Sibilla merész thezise sokkal mélyebben gyökerezett e fiatal ember lelkének redői között, semhogy az a közönség, mely a drámát ma este is figyelemmel nézte végig, arról bár megközelitő sejtelemmel is birhatott volna.