Pénz-aristocratia és pénztelen aristocratia.
Hogy a pénz-ember is csak onnan kezdődhet ugynevezett »pénz-aristocrata« lenni, mióta ő is születni kezd vala, ez alig szenvedhet kétséget.
És mégis hány gráduson kell keresztül mennie, mig valódi pénz-aristocrata lesz belőle.
A bankár, iparos vagy kereskedő, a ki kezdi a könyvvivőségen, és milliókat szerez, csak pénzhatalmasság, de még nem pénz-aristocrata.
Ha ellenben ennek fia születik, a ki már nem szerzi (mert vagy lusta rá, vagy ostoba ), hanem készen kapja a milliókat, az már születésénél fogva pénz-aristocrata.
Ennek fia, a ki talán el fogja pazarolni az ősei által szerzett milliókat, már született aristocrata.
S a későbbi ivadék, a ki esetleg már kutyabőrön dobolja ki származását, s a kinek esetleg szintén kutyabőrön dobolják ki tönkrejutását, talán némi pirulással fog megemlékezni őseiről, a kik egykor milliókat tudtak szerezni, s mégis csak »hatalmasságok« lehetnek.
Hogy tehát »születés« nélkül nincs a világon semmiféle aristocratia, az kétségtelen .
Sőt az sem tagadható, hogy minél messzebb távozik a születés a keletkezéstől , rendszerint annál kevésbbé büszkélkedik arra, a miből keletkezett.
Igy például nálunk a mágnási családok mind nagy és fényes érdemekből, s az ősöknek históriai erényeiből fakadtak: s mai napság mégis nagyrészt olyan ambitiókkal elégitik ki a kékvéri gőgöt , mintha tulajdonképen nem is névadó őseiktől származnának, hanem azoknak kocsisaitól vagy lovászaitól.
Rózsay Félix, kinek apja még csak pénzhatalmasság volt, de a ki önmagát már igazi született pénz-aristocratának tartotta, szintén igy gondolkozott, és ebből nagyon merész álmak támadtak agyában.
Ha reggelenként selyem pongyolában, az orosz karaván thea zamatos gőze, és a sultán flórnak illatos kék füstje mellett kezébe vette a napi lapokat, és azokban nem volt » skandalum «; olyankor unatkozva dobta félre azokat, s igy kiáltott: »Ma minden miniszter becsületes, minden pap erényes, és minden zsidó imádkozik.
Csupa opium.
Nem fölkelés után, hanem lefekvés előtt kell bevenni !«
- Aztán hátradobva magát a lengő karszékben, egy hizott arcznak érzéki mosolyával merengett el egy ábrándképen, s e közben nemcsak arczának teltsége látszott, de lelkének önteltsége is.
S ha ilyenkor ki is csillant tekintetéből némi szellem, az ugyanaz volt, melyet a ravaszság nemz, a gazdagság aranyoz be, s melynek szikráit a gúny, ruganyosságát a hiuság adja meg.
Az ilyen arcz, az ilyen kifejezésü szellem az, mely az életben sem rokonszenvet, sem tiszteletet nem ébreszt, mert egy vonás sincs rajta, mely medre lehetne a jóságnak és önfeláldozásnak, melynek forrása a sziv, s melynek medre az arczvonásokon át fut a lélekbe, hogy izét megnemesitse.
És az ily szivben, ha van is jóság, de más indulatok isszák meg azt, mielőtt a lélekbe juthatna el.
És az ilyen arcz iránt nem érezhet bizalmat a nemesség; és csak a léhaság, az aljasság vagy nemtelenség közeledik hozzá , nem annyira bizalomból, mint a hasonlóság érzetének bátorságával és jogával.
De hát az ilyen arczok időnkint divatosak lesznek, és rajtuk nemcsak az egyéni szellem , hanem a korszellem is tükröződik.
Rózsay Félixé ilyen volt.
S a mint ábrándképein el-el merengett, rendszerint ily monologokkal dajkálta titkos vágyait, és szórakoztatta dicsvágyó elméjét:
» Ah! mily másképen fog hangzani ez a száznyelvü közvélemény (a hirlapokat értette alatta ), ha majd azt fogja kikürtölni a világnak, hogy rózsafalvi Rózsay Félixnek, a dusgazdag milliomosnak egyetlen fia Oszkár, eljegyezte magának X-Y gróf kisasszonyt !
- A jegyváltás ünnepén az ország első notabilitásai voltak jelen!...
Látom a hatást .
Az emberek azt fogják kérdezni, ki ez a Rózsay?
Egy uj nemes, kinek apja még zsidó volt, a ki bőröket árult és sóval csempészkedett, nagyapja pedig talán még pávián volt.
És ennek a fia fogja nőül venni X-Y. gróf leányát? fi donc! fogják kiáltani a gőgös aristocraták.
A dicső democratia pedig tapsolni fog kárörömmel a »sotise « fölött, mely a kékvért ez által éri.
Azután a dühöngő aristocratia duzzogni , demonstrálni fog egy ideig, de tényleges atyafiság, a grófokkal és bárókkal való folytonos együttlét, és jövedelmező geseftélés, ugy szintén nagy adományok jótékony vagy tudományos czélokra, a népszerüségnek eme biztos agenturáira, majd lassankint megtörik dölyfét, s legközelebb már (biztos kilátásaim szerint) a nemzeti kaszinóban , utóbb pedig a legdistingváltabb főuri körökben is acceptálni fognak.
Persze, akkor meg majd a dicső democratia jön éktelen dühbe, s azt fogja szememre vetni, hogy az apám még zsidó volt, a nagyapám pedig pávián, és én mégis már csak a kilenczágu szarvasok közt pöffeszkedem.
Hanem ez már akkor nem lesz baj.
Mert a dicső democratia haragja nagyon ártatlan mulatság olyannal szemben, a kinek sok pénze van.
A ki legjobban lármáz ellenem, ha akarom, az hajlik legmélyebbre előttem.
És minél jobban öltögetik rám nyelvüket a democraták, az aristocratia annál jobban elhiszi, hogy közéjük való vagyok.
Én pedig már akkor egyikkel se törődöm, mert a zsebemben lesz már mind a kettő.«
Igy ábrándozott el Rózsay Félix reggeli selyem pongyolájában, mig csészéjében tartott a thea, és csibukjában a füst.
Ezek az ábrándok eleintén egészen hasonlók voltak a léghajóhoz, mely magasra emelkedik a kék levegőben, de nem tud sehol horgonyt vetni abban.
Azokból, a mik Rózsay Félixnek szükségesek voltak ahhoz, hogy ábrándjainak léghajója horgonyt vethessen, volt egy fia, és volt sok milliója.
Fia (anyai ágon keresztény családból való) a német egyetemeken tanult, s anyját, (ki születése után meghalt) soha, atyját pedig minden évben csak a szünidők alatt látta.
Milliói pedig uralkodtak a börzén, és kezdtek szalonképességet nyerni a főuri körökben is, a hová nem is gyalog köszöntöttek be, hanem nyargalva a váltóparipákon.
De az ismeretlen grófkisasszony még hiányzott.
És mit ér a fiu, bármily okos, deli , gazdag, - és mit érnek a milliók, ha még mindig rajtuk van a börze szag, és ha a kilencz águ korona, a vérnemesitésnek e büvszere, hiányzott.
De Rózsay nem csüggedt el.
Az uj kor gyermeke lévén, volt elég érzéke az iránt, hogy sokkal nehezebb dolog milliókat szerezni, mint milliókkal megnyerni egy grófkisasszonyt.
És miután milliói már megvoltak, nem búsult a gróf kisasszony miatt, a »ki jönni fog, mert jönni kell.«
És erős hite csakugyan nem csalta meg.
Ábrándjainak léghajója, ha egyelőre nem is vethetett a kék magasban horgonyt, de annyi bizonyos, hogy merész röptében segitett neki a horog.
Rózsay kivetette, s két ifju, a kik közkifejezés szerint »úsztak «, azonnal beleakadt.
E két ifju volt gróf Alszeghy Frigyes, és báró Tenkey Viktor.
Rózsay Félix oly nobilis, oly finom, oly szeretetre méltó volt e két gentleman irányában, oly szellemesen tudta nekik mindenkor megmagyarázni azt, hogy azok az apró szivességek , melyeket ő tesz nekik, annyira megfelelnek a convenientia minden követelményének , hogy azokat el nem fogadni oly sértés lenne, minőre igazi gavallér nem lehet képes : hogy Frigyes gróf és Viktor báró rövid idő mulva nem ismertek kedvesebb és distingváltabb férfiut Rózsaynál, és egy szép reggel azzal az örvendetes hirrel rontottak be Rózsayhoz, hogy sikerült őt az elmult éjjeli ülésen szavazattöbbséggel fölvenni a nemzeti kaszinó tagjai közé.
Rózsay át volt szellemülve és egészen elérzékenyedett.
( Mialatt magában a leghidegebb számitással azt gondolta: »Ha eddig eljutottunk, ugy már csak a pertuság van hátra. «)
A két ifju nem kevésbé volt elragadtatva a kivivott siker fölött.
És mialatt Rózsay kezeit diadalmasan szorongatták, Frigyes gróf, (a kinek világnézetéhez tartozott , hogy az életben semmit sem tudott teljes komolysággal tekinteni ,) igy kiáltott:
» Igy tehát barátom, mi vagyunk a hid, melyen keresztül ön a főuri világ partjára léphetett.«
» Vagy helyesebben, mi vagyunk a szárnyak, melyek önt a kaszinó régióiba emelték. «
Egészité ki Viktor.
» Ah! érzem, mint röpülök !« sóhajt Rózsay.
» De reméljük, a magasban nem fog szédelegni.«
Tréfálkozott Frigyes.
» Ne féljenek, én nem a mélységbe, hanem még magasabbra fogok tekinteni.«
» Pompás! - igy maga nem az lesz, a ki volt.«
Szólt Viktor.
» Ez szükséges is - vágott közbe Frigyes, - mert őszintén bevallva, önről többen nem a legjobb véleménynyel voltak a kaszinóban, s csak a mi kezességünk eredményezte a szavazat-többséget.«
» Kész szolgájuk mindenben !« hálálkodott Rózsay, s földig hajolt.
» Önnek mihamarább comme il faut gentlemanné kell lennie.«
Kiáltá Viktor.
» Mert a pénz még nem elég jogczim arra, hogy valaki a societas tagja lehessen.«
Tette hozzá Frigyes sarcasticus hangon.
» Magának érdemeket kell erre szerezni.«
» Ugyan kérem, miféle érdemeket ?«
» Telivér-méneket tenyészteni, verseny-lovainak országos renomét szerezni, személyesen részt venni a futtatásokon.
És legalább is egy handi-capot vagy egy steaple chaset nyerni; - alább nem alkuszunk.«
» Tehát csak lóháton mehetek előre ?«
» Megtanulja.
Már irtam Maxinak; holnap küldi Mezőhegyesre a jockeyját, mr.
Boxot .
Vele küld négy anyakanczát, Buccaneer fajból, ára csak husz ezer frt, de barátok közt megér 30 ezret.
Mr. Box és mi majd kimüveljük magát.
Magának először is le kell izzadni testi sulyából legalább 25 fontot, hogy versenyképes legyen.«
» Talán bizony Schrott kúrával ?«
» Dehogy! - de majd megmutatja Box.
Mi is segiteni fogunk; mert mi föl fogjuk áldozni magunkat ama eszmének, hogy magából egy commeil faut gentlemant faragjunk.
Tudja, ez már a mi vérünkben van.«
» Tehát lesz szerencsém Mezőhegyen ?«
» Ó! mindenesetre!
- Együtt fogunk megérkezni.
- Ó! mi magánál egészen otthonosak leszünk.
Mert tudja, az otthonosság már a mi vérünkben van.«
» Ó! már is érzem, hogy gentleman kezdek lenni!
- Ah! uradalmaimban valódi aristocratikus életet fogunk élni!
- Vadászunk, fényes estélyeket adunk!
A legkülönczebb tréfákat rögtönözzük!
- Ah! a pénz nem elég, hogy valaki a társaság tagja lehessen! oda valódi érdemeket kell szerezni! - noha be kell vallanunk, hogy ezen érdemeket pénz nélkül létrehozni csaknem lehetetlen volna.
- De én hálátlan!
- Eszembe se jut az önök nemes áldozatkészségüket hasonlóval viszonoznom ! «
Érzékenykedett Rózsay.
» Oh! ne fárassza magát! nem hála fejében teszünk.«
» A gentlemannek kötelessége az áldozatkészség.«
» Oh! uraim! - rebegte Rózsay - ne vegyék sértésnek.
Nem volna bennem semmi a gentlemanból, ha hasonló kötelességeket nem éreznék.
Önök bizonyosan nem zárják ki a gentleman-likeből azt, hogy kártyán vagy fogadásokon százezereket nyerjenek vagy veszitsenek ?«
» Au contrer! - párbajban megölni valakit, kártyán elnyerni minden vagyonát, ez mind lovagias és kifogástalan mulatság.«
Szólt Frigyes.
» Mihelyt valakinek teljes fölhatalmazása van ugyanazt tenni velem, mit nekem vele, az bármint üssön ki, nemes és lovagias.«
Erősitette Viktor.
» Nemde?
- Nos, ezen elmélettől csak egy lépésnyire áll az, hogy ha nekem az ablakon belöknek százezer forintot, és én nem tudom, ki löki be? de azt tudom, hogy a ki belökte, nem tudja, hogy én hozzám lökte be: - hogy én ezt a pénzt nem fogom az ablakon kilökni, mert épen ugy a szerencsének köszönhetem, mint azt, ha a kártyán nyerek ugyanannyit.«
» Ó! ezen elmélet ellen nem lehet kifogásunk.«
» Ugye nem? és vajjon megsértem -e én az önök gentlemanségét, ha ablakaikat kinyitom ennek a szerencsének ?«
» Önök vadásznak, agarásznak, kártyáznak, udvarolnak tovább, szokásaikban és életrendjükön mitsem változtatnak; egészen azok maradnak, a kik voltak - azzal az egy különbséggel, hogy mig most nagyon is kell tudniok: honnan kapják a pénzt, akkor ezt tudniok nem lesz szükséges !«
» Ó! hisz ön valódi gentleman! beszéljen tovább.«
» Sőt ezenkivül még bizonyos társadalmi ünnepeltetésekben is részesülnek, mert nevük minduntalan kinyomatik lapokban, társulati jelentésekben, mint ennek vagy annak a concessiónak tulajdonosai, ennek vagy annak a banknak elnökei, igazgatótanácsosai, a syndicatus tagjai stb.
Nekem mindez egy szavamba kerül, - nos megsértettem önöket ?«
» Sőt ellenkezőleg! - mi barátok vagyunk!
- Nem csalódtunk önben.
- De egyet! - reméljük, hogy nem lesz szükséges zsidókkal fraternizálnunk ?«
» Ó! - ne féljenek! - a legdiszesebb főuri társaságot fogják ott találni.«
» Kész vagyok megverekedni azzal, a ki önt nem tiszteli.«
Hevült Viktor.
» Valóban csak gratulálhatunk magunknak, hogy önt bevittük a kaszinóba.«
» Sőt többet tettünk! nekünk nagy befolyásunk van a societásra.
Tudja, mi hangadók vagyunk.
A mit mi kimondunk, az ellen szólani annyi, mint kard vagy pisztoly elébe állani.
S minő kardnak, minő pisztolynak!
- Mi önt indigenálni fogjuk.
- Ön futhat a mi lóversenyünkön, mi futtatunk az ön lóversenyén, s mindkét helyen elhagyjuk a világot egy lófejjel.«
- Szólt Frigyes kaczagva.
» Biztositjuk önt, hogy egy év mulva - ha ugy tesz, mint mi akarjuk - ön előtt a társaság minden köre nyitva áll.«
» S én biztositom önöket, hogy - ha ugy tesznek, mint én javaslom, egy év mulva nem lesz semmi adósságuk.«
És ezután a legszivélyesebb bucsut véve egymástól, a két fiatal arszlán, oly gyorsan mint jött, elrobogott.
A mint a lépcsőn lementek, egymás szemébe néztek, mint az árgusok és fölkaczagtak.
- Viktor igy szólt:
» Én nem is értem, hogy miért nem vagyunk mi miniszterek !«
Frigyes barátja vállára ütött, s igy vigasztalta meg:
» Oh! ha a dolgok igy folynak tovább, még lehetünk azok !«
Mikor Rózsay Félix a két gentleman távozása után magára maradt, tükörbe nézett és fölkaczagott.
» Kaszinói tag!
- A nemzeti kaszinó tagja, - a ki ihatik a »legnagyobb magyar « serlegéből.
Nos, nem gyönyörüen haladunk -e?
A kaszinó tekintélyeivel »te tu« lenni , hát van -e édesebb zene ennél?
Berobogni a kaszinóba, s megbámultatni az utczai járókelőktől.
Elmenni régi ismerőseink mellett, és nem ismerni rájuk.
Megnézni őket , s nem látni meg.
Ah! mindez oly magasztos!
Valóban a gazdagság értéke csak ott kezdődik, a hol ily áruczikkeket lehet szerezni azzal.
Mert mit érnek a milliók, ha hiányzik a jog a büszkeséghez?
És mire lehettem én eddigelé büszke?
Arra, hogy gazdag vagyok?
Hisz a tömeg, mig vele egy sorban állok, megveti gazdagságomat, mert vagy azt mondja: csalásból nyertem, - vagy azt mondja: csalótól örököltem.
Mert minden kereskedő csal, másként nem tudna nyerni.
Ez az előitélet uralkodik az egész világon .
Ah! undorodom ama körtől, mely magához hasonlónak tart.
Nincs bennem több büszkeség mint másban; de érzem, hogy több büszkeségre szomjazom.
És ki nem büszke Magyarországon, hol még a falusi paraszt is aristocrata?
Ostoba kormány!
- Mindent megadóztat, csak a büszkeséget nem.
Pedig ha Magyarországon a büszkeségi adót behoznák, fogadom, nem lenne sem deficit, sem államadósság !«
Igy fellengett Rózsay Félix, mint uj tagja a nemzeti kaszinónak; olyan érzéssel , mintha az eddigi hernyóból csak most bujt volna ki az uj pillangó.
Aristocraticus rohamaitól szinte kipirult, s ha nagy testét lábai könnyebben birják, talán lejtett volna nehány tourt a persa szőnyegen.
Hanem daczára annak, hogy Rózsay ép e perczben kezdte élvezni aristocraticus átalakulásának büszke ihletét, mégis ez nem zárta ki azt, hogy a következő órában börzeágenseit és bizalmas alkuszait fogadja, s velük a börze diplomatia és stratégia manőverei fölött tanácsot üljön, s ujabb utasitásokkal lássa el őket.
Csakhogy ezek az ágensek és alkuszok parancs szerint nem a fő, hanem csak a hátulsó kapun juthattak be a palotába, s csak a cseléd-lépcsőkön volt szabad följárniok .
Pedig voltak köztük különféle alakok, s akadt köztük olyan elegáns figura is, hogy bátran beválhatott volna a grand hôtelbe főpinczérnek.
Az ily figurák, rendszerint nappal a kétes hirü vállalatok ágensei, este pedig a kétes hirü hölgyek lovagjai .
Kémszemlékre alkalmasak, de végrehajtásra nem megbizhatók.
Legtöbbet érnek az ilyen ágensek közt a kopott, rendetlen külsejüek, a kik örökké kurzusokat számitanak, és a börze szivverését auscultálják.
Ilyen is volt köztük egy.
A Salamon zsidó, a kit Rózsay folyvást elcsapatással fenyegetett, mert a hova ment, vöröshagyma szagot vitt , és nem lehetett rábirni, hogy illatszert öntsön magára.
Gyülölte a keresztényt, és Rózsayban folyvást a zsidó sarjadékot látta, s nem hitte róla, hogy a zsidó jelleget lemoshassa róla a keresztviz.
A ki egyszer zsidó volt, az marad örökre.
Ez volt hite s meggyőződése.
És valahányszor keresztény üzért csöngettek ki a börzén, kaczagott , mint egy hyéna.
Viszont azonban valahányszor valami uj bankhoz keresztényeket dugtak be igazgatótanácsosoknak, olyankor csaknem sirt fájdalmában, s átkozta az emancipatiót, mert ebben a zsidók végromlását látta.
» Most már a keresztények is gazdagodnak a mi eszünkkel !« kiálta torzult arczczal: »Oh! mennyi pénzbe kerül nekünk ez az emancipatió!
Mennyivel jobb volt a régi állapot.
Akkor gunyoltak, üldöztek , kizártak bennünket; szégyeltek együtt geseftelni velünk és csak a mienk volt a haszon.
Most pedig tönkre megyünk, mert immár nem szégyen zsidónak lenni sem nekünk , sem másnak.
Átok az emancipatióra!
Vegyétek el minden jogainkat és adjátok vissza a kényszert, a szenvedést és a gyalázatot !«
- Ez volt Salamon zsidónak állandó keserve.
Rózsay utálta ezt a companiát, de nem szabadulhatott tőlük, mert ezek voltak a kerekek, melyeken millióinak nagy része forgott.
S ezenkivül is talán sokkal jobban ismerte ő a magyar aristocratiát, hogysem akkor, mikor ő is aristocrata akart lenni , szükségesnek érezte volna kiirtani szivéből a pénzvágyat és a kapzsiságot.
Mert hisz , ha talán másutt nem, de Magyarországon ez még nagyon is összeférhet az aristocratiával.
Rózsay tehát, akárhogyan el is volt telve büszke álmaival, mégis naponkint fogadta az ő börze-legényeit, a kiknél jellemre nézve bizony nem sokkal jobbak voltak azok az országgyülési képviselők sem, a kik Rózsayval szintén állandó viszonyban álltak, és hüségesen referáltak neki minden pénzügyi titkot, a mit kormánykörökben elhullattak.
Képviselők és ezek a börzelegények képezik együttvéve azt az apparátust, mely mindenkor mozgásba jő, valahányszor concessiókról vagy államgarantiákról van szó.
S az oly fajta emberek, mint Rózsay, azok szoktak ez apparátusnak gépmesterei lenni.
Ez az oka annak, hogy ők legjobban undorodnak ama körtől, mely őket magához hasonlónak tartja; s hogy a legnagyobb áldozatok árán keresik az olyan kört, melyhez tartozni magasabb qualificátió, s mely által elfogadtatni: rang és kitüntetés!
Ezeknek a börzelegényeknek egyike, ugyanazon a napon, melyen Rózsay megtudta, hogy kaszinói tagnak választották meg, azzal az érdekes ujsággal kedveskedett a magasra törő milliomosnak, hogy egy uj fényes üzletre nyilik kilátás!
- Egy eladósodott és tönkrejutás szélén álló, bár roppant vagyonu özvegy grófné anyagi körülményeit kellene rendezni, a miből kettős haszon néz ki.
Egyik az, hogy ez által egy lépéssel közelebb lehet jutni a magas aristocratiához, a másik pedig az, hogy olcsó pénzen lehet jutni nagy birtokokhoz.
Rózsay Félix erre az uj hirre csaknem megölelte a ravaszul pislogó börzelegényt, de erőt vett felindulásán, és tettetett közönynyel (a mi közös szokása minden üzérnek, mikor becsmérli azt a mit minden áron meg akar szerezni ,) s vontatott hangon kérdé: »nos és ki az a szerencsétlen özvegy grófnő ?«
- Mire a ravaszul pislogó börze-legény, egy kissé tünődve a fölött, hogy vajjon kimondja -e a kérdett nevet, mielőtt az ajánlatért őt megillető tiszteletdij kérdése nincs tisztába hozva, - kelletlen hangon igy felelt: »gróf Szentkláray Adél.«
És arczán látszott, hogy nyomban megbánta azt, hogy ily könnyelmüen és a haszonnak minden biztositéka nélkül elárulta titkát.
Rózsay vállat vont, s gőgösen elbocsátá magától börze-legényeit, minekutánna kiadta nekik a parancsot, hogy mily részvényeket vásároljanak össze s minőket adjanak el .
Aztán pedig lázas sietséggel rohant iróasztalához, s egy névjegyre irónnal e szavakat irta: »látogasson meg minél előbb.«
E névjegyet boritékba zárta, s a boritékra e nevet irta: »gróf Alszeghy Frigyes ő méltóságának.«
A levél rögtön elment, - s Alszeghy gróf egy óra mulva ismét megjelent Rózsaynál.
A mint Alszeghy megérkezett, s helyet foglaltak, Rózsay oly hizelgő alázattal, mely becsületére vált volna III. Richárdnak, igy kezdett szónokolni:
» Ön, gróf ur, előbb oly nagy szivességet tett velem, mely egész életemre szól .
Bocsássa meg, hogy magamhoz kérettem, s nem én siettem e tárgyban méltóságod tiszteletére.
De az ügy természete olyan, hogy azt legczélszerübben itt végezhetjük el.
Ha jobban meg fog ismerni, tapasztalni fogja, hogy jellememnek egyik erős oszlopa a hála.
Ezuttal is hálás akarok lenni, noha érzem, hogy ez csak parányi része lesz ama hálának, melylyel a gróf urnak adósa vagyok.«
Frigyes gróf nagy szemeket meresztett a merész hangon áradozó Rózsayra, s ez a bántó gondolat fordult meg agyában: »Csak nem akar tán ez az ember engem kifizetni, a miért besegitettem a kaszinóba ?«
És erre olyan arczczal, mely előre tiltakozott minden eféle szándék megvalósitása ellen, némán várta, hogy Rózsay rátérjen a dologra .
Rózsay pedig igy folytatta tovább:
» Nemde önnek cousineja gróf Szentkláray Adél ?«
» Az.
- Ő született Táray grófnő, s anyám is az volt.
- Adél anyja, s az én anyám édes testvérek voltak.«
» Épp az előbb értesültem arról, a mi talán ön előtt sem lesz titok gróf ur, hogy cousineja nem a legrendezettebb anyagi körülmények közé jutott, s daczára nagy birtokainak, közel áll az anyagi romláshoz.«
Frigyes elpirult e szavakra, és ajkába harapott.
Honnan veszi ez az ember a bátorságot ahhoz, hogy családi ügyekbe avatkozzék?
De nem tiltakozhatott ellene, mert eszébe jutott, hogy ő volt az, ki ezt az embert besegitette a kaszinóba, s az most mint uj kaszinói tag beszélt vele, nem pedig, mint a régi zsidó.
Türt és várt tehát tovább.
Rózsay elég jó psycholog volt, hogy a Frigyes arczán átvonuló kellemetlen érzést megfigyelje, s nem is késett azonnal igy egésziteni ki mondókáját:
» Még tegnap nem mertem volna igy szólani önhöz gróf ur, de ma azt hiszem nem sértem meg önt azzal, ha cousinejának anyagi ügyeit rendezni fölajánlom minden befolyásomat és tehetségemet.«
Frigyes gunyosan mosolygott, s jobb kezével olyan mozdulatot tett, mintha egy tolakodó legyet akart volna elüzni magától.
Aztán igy kiáltott:
» Nem rendezi azt többé maga Dárius király sem !«
Rózsay alig tudta elrejteni örömét e szavak hallatára.
De mivel szerepéhez épen nem tartozott az, hogy örömöt mutasson, megmaradt a hálás önfeláldozás hizelgő tónusában , s diplomatikus hangnyomatékkal jegyezte meg:
» Rendezni mindent lehet.«
» Igaza van, lehet rendezni még a temetést is.
De mi haszna van egy jól rendezett temetésből annak, a kit eltemetnek ?«
Azzal idegesen fölugrott, kezét nyujtá Rózsaynak, s távozni akart.
Miközben igy bucsuzott:
» Köszönöm jó akaratát, - és ha ön nekem kinál szivességeket, én azokat elfogadom mindaddig, mig én is tehetek önnek önre nézve hasonló értékü szivességeket.
De ha ön az én kedvemért cousineomnak kinál szivességeket, ezt én - mert nagyon jól ismerem cousineom anyagi körülményeit, - el nem fogadhatom.«
» Ön engem félreértett gróf ur! - lelkendezett Rózsay, s erősen megragadta Frigyes kezét.
- Én nem azt mondtam, hogy ajándékozni akarom befolyásomat és tehetségeimet a grófné anyagi viszonyainak rendezésére.
Értem és föl tudom fogni, hogy ön ekkora nagylelküséget én tőlem nem fogadhatna el.
De önök - bocsássa meg őszinteségemet, - nem ismerik az anyagi viszonyok rendezésének természetét és sajátságait, mert önök rendszerint már csak akkor gondolnak anyagi viszonyaik rendezésére, mikor már minden el van veszve, s mikor ezt önök megtudják, mielőtt megválnának az ősi uradalmaktól , még egyszer bejárják a kastélyt, megsimogatják paripáikat, megdicsérik cselédeiket , aztán pedig leszakitanak egy rózsát, a gomblyukba tüzik, és adjő! - mindennek bucsut mondanak.
- Igy persze csakugyan nem lehet rendezni mást, csak temetést.
De mi e tekintetben egészen másként gondolkozunk.
Mi nagyon jól tudjuk, hogy valahányszor egy nagyur ugy tönkre megy, hogy egy garasa sem marad, mindannyiszor ebből a tönkre jutásból - a mellett, hogy minden hitelező megkapja a maga pénzét, - két-három ember rendszerint meggazdagszik.
Ez mindig igy van.
No már most nem világos és nem természetes -e az; hogy ha a grófné esetleges tönkrejutásából valakinek okvetetlenül meg kell gazdagodnia, hát miért legyen ez egy más valaki? miért ne legyen ez maga a grófné ?«
Frigyes gróf elnevette magát ezen okoskodásra s belátta, hogy Rózsaynak sok tekintetben igaza lehet.
Da csakhamar ujra elkomorodott.
» Barátom! - szólt azután Frigyes, szemeit maga elé szögezve, - ön derék ember, okos ember és cousineom anyagi körülményein egy időre segithet is; de higyje meg, hogy ezzel ő rajta még sem segit.
Mert akármilyen büvész is ön, azt ki nem viheti, hogy cousineomnak annyi vagyona maradjon, mint a mennyi volt.
És ha ő annyi vagyonnal is tönkre ment, ugyan kérem, mondja meg nekem, hogyan existálhasson majd annyival, a mennyit esetleg ön megmenthet neki ?«
» De hátha semmije sem marad ?«
» Akkor legalább tudja, hogy semmije sincs.
És vagy zárdába vonul, vagy egyebet tesz .
De akármit tesz is, annyi bizonyos, hogy megszünik létezni a társaságra nézve.
És ez megoldás.
Mig ellenben az, hogy maradjon is valamije, és mégis kénytelen legyen visszavonulni minden előbbi szokásától - ez élőhalál és nem megoldás.«
Rózsay elmélyedt, mintha számitásokat tett volna, s aztán hirtelen igy szólt:
» Mennyi jövedelemre van szüksége a grófnénak, hogy ugy éljen, a mint élni szokott ?«
» Ő bizony elkölt évenkint néhány százezer forintot.«
Rózsay megint elmélyedt és tovább számolt.
Kiszámitotta, hogy ha ő jelenlegi tőkéivel és birtokaival egyszerre minden üzlettől visszavonulna, akkor ő fel tudná fokozni évi jövedelmét nettó egy millióig.
Eközben szórakozottan oda vetette e kérdést: »Például négy öt százezer forintot ?«
Frigyes megint fölkaczagott.
» Négy öt százezer forintot?
- Hiszen ennyiből még talán félre is tehetne.
De hagyjuk el e tárgyat.
Isten önnel.
Azért mi jó barátok maradhatunk.
S a versenyfutásokat el ne felejtse.
Önnek nyernie kell a lóversenyeken , mert különben a kaszinói választás nem lesz igazolva.«
Rózsay azonban ujra megragadta a Frigyes kezét, s megint az előbbi hizelgő hangon szólt hozzá: »Hát legalább azt tegye meg gróf ur, hogy emlitse föl ajánlatomat a grófné előtt.«
» Ezt megtehetem.
Miért ne tenném meg?
Az ő dolga azután, hogy mit tesz vele.«
» Kérem! esedezem !« s eközben Rózsay oly könyörgő arczot vágott, mintha e kérdés teljesitésétől függne egész élet boldogsága.
Frigyes bámulva nézte s nem tudta megérteni, hogy mi érdeke lehet Rózsaynak abban , hogy vállalkozzék a Danaidák hordójának teletöltésére?
Az persze Frigyesnek eszébe sem jutott, hogy Szentkláray Adélnak egy eladó leánya is van: Clarisse.
- Rózsaynak pedig sokkal több esze volt, hogy sem Frigyes grófot ő figyelmeztesse erre.
Mikor Frigyes gróf Rózsaytól eltávozott, egy darabig tünődve és halkan fütyörészve ődöngött az utczán; s bárha megigérte volt Rózsaynak, hogy rögtön Adélhoz siet , valami megmagyarázhatlan érzés visszatartotta ettől.
Érezte, hogy Rózsaynak kell valami czéljának lenni a dologban, de nem tudta kitalálni.
S ez a tünődés ugy elfoglalta, hogy minden boltkirakat előtt megállott, nézegetett mindent s valószinüleg nem maradt emlékében semmi azokból, a miket látott.
Végre mégis megérkezett Szentkláray Adélhoz s már akkor tisztában volt azzal, hogy bármi legyen is a Rózsay titkos czélja, ő nem töri a fejét rajta.
Ha Rózsay csak hiuságát akarja kielégiteni azzal, hogy egy előkelő grófnénak tesz szolgálatokat, tegye meg.
Ha pedig elvesztette az eszét és nagylelküségében valami bolondot akar elkövetni, hát ezt is tegye meg.
Sőt ha netalán udvarolni akarna Adél grófnénak s föl akarná áldozni millióit, hát ő még azt se bánja.
Gróf Szentklárayné, éppen akkor, mikor Frigyes hozzá érkezett, a legnagyobb izgatottságban volt.
Azt sem vette észre, hogy a toiletteidő már elmult, és ő még most sem esett tul a »grand toilette « -en.
A grófnénak - mint már évek óta rendesen - ezuttal is nagyobb pénzösszegre lett volna szüksége, és pedig »mulhatatlanul ,« s ügynökei nem voltak képesek pénzt keriteni neki.
Jártak fühöz-fához, utaztak , sürgönyöztek, alkudoztak; a solid bankokhoz már közeledni se mertek, s utóbb már az uzsorások hajlékait is fölkeresték.
De mind hiába!
- A mulhatatlanul szükséges pénzösszeget (mindössze csak ötven ezer forintot !) nem tudták előteremteni.
A grófné ideges volt, s mint minden perczben ismételni szokta, közel állt az őrüléshez.
Ez az első eset, hogy nem kaphatta meg azt a pénzt, a mire »mulhatatlanul« szüksége volt .
És ez az eset ugy hatott rá mintha először akadt volna oly férfira, ki az adott légyottról elmarad.
Ilyenkor az asszony először érzi, hogy nem fiatal többé, - s a melyik nő ezt ily körülmények közt érzi meg, arra ez nagyobb méreg a viperacsipésnél .
És ha Adél grófné azt, hogy nincs hitele többé, épen olybá vette, mintha arra ébredne, hogy nem fiatal többé, - (pedig a bájos özvegyeknél néha a gazdagsággal együtt a fiatalság is el szokott röpülni !) nem természetes -e, hogy rendkivül izgatott volt, és mint mondani szokta, közel állt az őrüléshez?
Valóban! az édes és gondtalan gyermekkor óta ugy nevelkedni fel, hogy minden, a mit a szem s száj megkiván, övé lehet, mert hisz az életben mindennek az ára: pénz! - ugy nevelkedni föl, hogy pénz mindenre van, és mert pénz mindenre van, nem érezni soha a pénznek sem szükségét, sem becsét; ugy nevelkedni fel, hogy minden csak azért van a világon, hogy a kedves szép Adélnak örömet szerezzen, és hogy mindenütt, a hol van, ő legyen az első; ugy nevelkedni fel, hogy örömet és mulatságot okozzon neki a mások irigysége is, hogy kaczagni tudjon a versenyen legyőzöttek fájdalmai fölött; és később is sohasem érezni azt, hogy ez a nevelés nem a legjobb, nem a legtökéletesebb , sőt az élet és szerencse későbbi kegyeivel még inkább kiegésziteni azt; hitvessé lenni teljes szabadsággal, anyává lenni teljes gyermetegséggel, és aztán özvegygyé lenni teljes szépséggel és fiatalsággal, - és mindezek mellett gazdagnak lenni, s örökké csak rózsák illata, csalogányok dala közt röpdösni, mint a pillangó pünkösd havában; tündökölni a társaságban, és táncz közt rongyokká tépetni ama csipkéket , melyeknek minden méterje ezereket ér; egyetlen soiréra elkölteni annyit, a mennyivel egész árvaházakat lehetne megalapitani; tartani annyi cselédet, a mennyivel egy várat meglehetne védeni az ellenségtől, és annyi paripát, a mennyivel az egész kaszinó ifjusága rókavadászatra mehetne; és aztán elszökni az idő elől, mindig utazni, hogy az idő, ha arczára akarja nyomni bélyegét, sehol se találhassa meg; elmenni a tél hidege elől melegebb hazába, mint a vándor madár, - és elröpülni a nyár heve elől a havasok aljára; minden idényben három-négy fürdőt látogatni, és farsangkor ott lenni minden elite bálon; igy nevelkedni, igy fejlődni ki, igy látva nőni azt a kit ő szült, s kinek később nemcsak anyja, hanem testvére is lett, (mert hogy ő legyen az anyja, ezt az udvarias férfiak rendszerint nem hiszik el ,) és kit anyai és testvéri szeretettel épen ugy akar nevelni, épen ugy akar boldoggá tenni, mint őt nevelték, őt boldogitották, gondtalannak, büszkének és előkelőnek: - és ime egyszerre csak arra ébredni fel, hogy ez a kábitó, bűvös, tündöklő világ, mely ledönthetetlen oszlopokon látszott nyugodni, csak gyönge pókhálókon kezd lógni, és minden perczben az ő és gyermeke fejére szakadhat; egyszerre csak arra ébredni fel, hogy ebből az édes levegőből kezd kiveszni az éleny, s mely mindent teremtett és fentartott, s mely nélkül nem maradhat fenn semmi: pénz nincsen! arra ébredni, hogy nem csak pénz nincs , de hitel sincs, és az emberek kezdenek elfordulni attól, kinek egyetlen kézvonásáért még tegnap ezereket szórtak lábai elé; arra ébredni, hogy az örökké kedves és mosolygó férfiak kezdenek gunyosan közönyösek lenni, hogy a hajlongó ékszerészek, és végtelen udvarias fürdőtulajdonosok, hidegen billentik meg kalapjaikat, arra ébredni , hogy minden csak álom volt, és csak a szánakozás, a gunykaczaj és a szegénység a valóság! - ah! hát nem természetes -e, hogy az ilyen percz nagyon izgatottá teheti az embert, és a ki ily perczeket él át, az valóban - akár mondja akár nem, - közel állhat az őrüléshez.
Pénz! pénz! - oh! nem te vagy foszladozó papir, avagy sárga ércz, a ki az élet és emberiség istensége vagy! nem téged szeretünk, nem téged imádunk, hanem imádjuk a kéjeket, örömöket, függetlenséget, szabadságot, imádjuk a szárnyakat, melyek a földről kiemelnek, és mindenhatóvá tesznek mindenütt, a hol akarjuk! imádjuk szokásainkat, melyek - bár rabjai vagyunk, - rabszolgaként szolgálják képzeletünket , imádjuk a varázst, a mámort, az istenitett valóságot, melyhez mintául csak Olymp istenei állnak! - mindezt imádjuk, és mindehhez csak te segithetsz foszladozó papir , sárga ércz.
Te vagy az egyedüli hatalom a földön, te vagy az emberek bálványa, pénz !
- Római jellemek kopjatok el!
Lángelmék haljatok éhen! szende erények tünjetek el!
- Ti ellenségei vagytok a pénznek, - de a pénz hatalmasabb mint ti, és eltipor titeket!
Mikor gróf Alszeghy Frigyes Adélhoz érkezett s meglátta az előszobában a kelletlen ábrázatu gyanus alakot, kiváncsian lépett be Adél szobájába, hogy fölvilágositást kérjen.
De kiváncsisága meghökkenéssé vált, mikor Adél, ki önmagából kikelve , izgatottságtól kimerülve ült persa kerevetén, észre sem vette a belépőt, s szemeit csak merőn maga elé szögezte, mintha elvesztette volna eszméletét.
» Mi történt ?« kérdé Frigyes tompa hangon, és mielőtt választ nyert volna, kezdte érteni a kint álló gyanus alakok kelletlen és kimerült ábrázatát.
Adél nem felelt s szemeit merőn szögezte egy pontra, mialatt kis kezei görcsösen szorultak ököllé.
Frigyes ujra szólt: »Adél, térj magadhoz, ha valaki meglát, azt hiszi komédiát játszol.«
» Nem akarom, hogy valaki lásson !« hörögte Adél.
» De te jó hogy itt vagy.
Elvesztünk .
Nincs pénz! - nem tudok pénzt kapni sehol.
Azt hiszem végkép tönkre mentem.«
» Te csak most hiszed ezt ?« dörmögé Frigyes.
» Én már régen tudom.
De te nem hallgattál soha senkire.
S nincs többé mentség ?«
» Mit tudom én?
- Én csak azt tudom, hogy nem kapok pénzt.
És ezért őrültté tesz a szégyen !«
» Te szégyelled azt, hogy pénzt nem kapsz?
Pedig lásd, ez nem szégyen, legfölebb borzasztóan kellemetlen dolog.
De hallgass rám.
Azt hiszem, éppen jókor jöttem, ámbár sejtelmem sem volt arról, a mi itt történt, és nem is kérdezem.
Rózsay Félix nagy kedvet érez rendezni a te anyagi viszonyaidat, s arra kért, hogy jelentsem meg ezt neked.«
Ah! milyet változott egyszerre Adél grófné a ki pedig még tegnap a Rózsay Félix nevét ( mivel sem báró nem volt, sem gróf ,) nem is hallotta volna meg.
Lám, bizonyos pillanatokban mily bámulatos gyorsasággal hóditanak a democraticus ösztönök, s mily heves keringésbe jön a kékvér, egy közönséges név hallatára.
» Ki ez a Rózsay ?« kérdé mohón Adél, s az előkelő, büszke közönynek, mely még az istenhez is csak leereszkedőleg tud imádkozni, nyoma sem volt.
» Én bizony nem tudok róla egyebet mondani, mint azt, hogy milliomos.
Vagy pardon! - tegnap óta kaszinói tag is.
Én és Viktor vittük he, mert egy ilyen pénzes zsák a kaszinóra is ráfér.
Tisztán nemzetgazdasági intentiókból tettük, a mi a nagy Széchenyinek is a szeme előtt lebegett.«
» Milliomos? és talán több milliója van ?«
» Van hát!
Beavatott emberek 15-20 millióra becsülik.«
» Borzasztó!
- Hát mért nem jött el ő maga, mért küldött téged ?«
Frigyes bámulva nézte Adélt, s nem ismert cousinejára.
Hisz e nő, aki gőgösebb volt mint egy királyné, képes volna csupa barátságból összeölelkezni Rózsayval!
» Ha akarod, ő maga is eljő.«
Válaszolta Frigyes, s szükségesnek látta hozzá tenni : » Ha el akarod hivatni, küldd el érte inasodat.«
» De Frigyes! - kiáltá Adél megütődve, - inast küldeni egy milliomoshoz!
- Te magad menj el!
Rögtön menj, hogy jőjjön azonnal.«
» Azt nem teszem! - szólt Frigyes hidegen.
Ma legalább nem teszem meg.
Te nagyon fel vagy indulva.
Előbb aludjál egyet.
Hivasd el Rózsayt, de csak holnap.
A mohóság megalázó lenne.
Nem szabad elárulnunk, hogy nekünk szerencse, ha eljön, - de azt kell vele éreztetni, hogy ez ő rá nézve szerencse.
Biztositlak, hogy Rózsay nagyobb grátiának veszi, ha holnap hivatod, mint ha ma hivatnád.
Hallgass rám, és végy erőd magadon.«
» Köszönöm!
Köszönöm Frigyes! - szót fogadok neked.
Ah! mily véghetetlen jót tettél velem !«
S másnap Rózsay Félix illatos levelet kapott, melyben gróf Szentkláray Adél, előkelő udvariassággal kéreti őt magához.
Rózsay Félix az illatos levél hatása alatt annyira nem tudta magába zárni örömét , hogy közlékenynyé lett még komornyika előtt is.
Habár néha eszébe villant az is, hogy vajjon nem tulságos drágán kell -e majd ezt az örömet megfizetni?
De e gondolatnál hamar megvigasztalódott.
Egy sikerült hausse speculatio, vagy egy baisse contremine a börzén, ki fog egyenliteni mindent.
És különben is el volt tökélve egy garast sem áldozni a grófné szép szemeiért, ha csak reménye nem lehet, hogy a grófné unokái egyszersmind a Rózsay Félix unokái is leendenek.
És midőn a főuri etiquettenek minden szabályait a kis ujjában hordó komornyik utasitásai és segédkezése mellett Rózsay Félix már teljesen fel volt készülve, hogy gróf Szentkláray Adél szalonjában megjelenjen, akkor állt tetőpontján Rózsay kettős minősége.
Kivül prefect gentleman volt, s belül egészen zsidó.
És megjelent.
A mint batárja megállt a palota lépcsőháza előtt, harsány csengetés szólitotta egybe az egyenruhás cselédséget.
Ugy bujt elé a sok libéria, mint a gomba .
Egyik a batárajtót szakitotta fel, a másik a kocsiból emelte ki, a harmadik szaladt előtte, (arczczal mindig Rózsay felé fordulva) a vastag szőnyegekkel bevont lépcsőzeten, a negyedik felszakitotta előtte a nagy tölgyfa ajtókat, az ötödik kirohant a grófné salonjából, s jelenté, hogy szabad a belépés, mert már be van jelentve.
Mindez oly tündéri gyorsasággal és oly müvészi fegyelmezettséggel volt elrendezve , hogy Rózsay Félix egészen el volt kábulva az elragadtatástól, mikor a kápráztató salonba lépett, és a grófnét maga előtt látta.
E pillanatban, daczára számos millióinak, teljesen elvesztette gazdag voltának öntudatát, s azt érezte, mintha milliói mind kevesek lennének arra, hogy megfizethesse a váltságdijat, a miért a büszke, mindenben kiváltságos világban polgárjogot nyerhet.
És ha Adél grófné e pillanatban nem lett volna rászorulva Rózsayra, és meg lett volna ösztönének az a nyugodtsága, mely biztosan érzi, hogy mennyire van, vagy mennyire nincs fölénye mások fölött: akkor Adél grófné, belátva e pillanatban a Rózsay lelkébe, ugy játszhatott volna vele, mint a macska az egérrel.
De Adél grófnénak e pillanatban ép ugy nem volt meg a nyugodtsága, a mint hogy ez Rózsayból is teljesen hiányzott; s Adél grófnét épen ugy elfogulttá tette az, hogy most egy milliomos lép az ő salonjába, (mely a milliomos segélye nélkül már talán holnap nem az övé lesz ,) mint a milyen elfogulttá tette a milliomost az, hogy olyan előkelő világnak küszöbét lépte át, melyről eddig csak álmodozott, de melyet a valóságban igy még soha sem látott.
De bárha az első pillanatban Rózsay Félix sokkal kevésbé tudott uralkodni a maga elfogultságán, mint Adél grófné, mégis a Rózsay elfogultsága csak addig tartott, mig a finom üdvözletek és a sok udvarias bókok után rátértek a találkozás tulajdonképeni czéljára, az anyagi ügyek rendezésére, melynek lényege a pénz.
Ez éppen olyan volt Rózsaynak, mint Anteusnak a föld.
Ha ezzel érintkezhetett, mindig ő lett az erősebb.
És valóban nem csak Herkules ölte meg Anteust aképen, hogy fölemelvén őt a magasba, a levegőben fojtotta meg: hanem sok szerencsés és hatalmas parvenu is akként vész el, hogy elhagyva a talajt, mely szülte s mely erőt adott neki, magasra hág, s a magasban ful meg.
Most azonban Rózsaynál nem ez volt az eset .
Most nem ő hagyta el az erősitő talajt, melynek neve: pénz, - hanem a büszke grófné szállott le hozzá.
És ha Rózsay a szigoru elvek embere lett volna, és nem a hiuság és rangkór ördögei mételyezték volna meg agyvelejét, ugy ő máris lelkéből kaczagott volna ama csuf vásár felett, mely itt kezdetét vette, s melyben egy részről drága áron kináltatnak az aristocratikus modornak finomságai, melyek pedig csak addig drágák, mig nem eladók, - s másrészt a társadalom főhatalma a pénz, a balga indián szerepére vállalkozik, és silány tükör-darabokért (csakhogy saját magát láthassa azokban) gyémántot és aranyat szór.
Adél grófné, bárha már eladó leánya volt, oly művészi gyermetegséggel adta elő vagyoni helyzetét, mintha valami kiskoru árva lenne, és összes vagyonát hűtlen gyámjai kezelték volna el.
Szinte megható volt hallgatni előadását, s a hallgatónak eszébe sem juthatott az anyagi romlásért magát a grófnét okozni.
Hisz ő mindenben ártatlan, és ő nem oka semminek.
Ő egy véd és támasz nélkül álló szegény özvegy volt , a kinek nem voltak sem okos tanácsadói (ábrándosan bizalmas pillantások Rózsay felé , ) sem élettapasztalásai.
( Uj édes pillantások Rózsay felé.)
Testvérbátyja, gróf Táray , ( egy gőgös és szivtelen főur, a kinek neje halálos ellensége Adél grófnénak, és életczélját keresi abban, hogy sógornőjét megalázva lássa ,) nem tesz érte semmit .
Pedig Táraynak nincs gyermeke, talán nem is lesz, és e mellett egyike leggazdagabb és legrendezettebb mágnásainknak.
Természetes, hogy ily viszonyok közt egy véd és támasz nélkül álló szegény özvegy, a kit mindenki szabad prédának tekint, (uj édes és bizalmas pillantások Rózsay felé) nem tarthatja fenn az egyensulyt, s mint gyönge virágnak, mely nincs erős támaszhoz kötve, el kell hajolnia.
Ha ő csak egyedül állana a világon, akkor őt mindez nem busitná.
Ha bekövetkeznék a rettegett csapás, zárdába vonulna, és istenhez imádkozna, virágokat öntözve várná a szelid halált.
De ő nem egyedül áll, neki leánya van, a ki az életnek csak most kezd örülni, és a ki az életből még nem élvezett semmit.
Neki leánya van, a ki talán nem tudna lemondani arról a kényelemről, melyhez eddigelé szokott.
Ah! és most e gyermek bünhődjék ártatlanul? és szenvedései közt talán eszébe jusson anyját okolni azok miatt?
E gondolat kétségbe ejtő, és nincs szerető jó anya, ki ezt a gondolatot el tudná viselni.
Az anyai szeretetnek e megható nyilatkozata ugy hatott Rózsayra, hogy rögtön felébreszté ő benne is a szerető jó apát.
Azonnal fölemlité, hogy neki is van egy fia ( » egyetlen fiu ! «) a kit ő oly gonddal és oly módszerrel nevelt, hogy a legmagasabb köröknek disze lehessen.
A fiu szép, a fiu okos, és a mi fő, rendkivül gazdag.
Nincs fiatal mágnás, a kire oly nagy örökség nézne, mint az ő fiára.
De mit érnek a milliók, ha talán nem akadna oly nő, a kit fia büszkén nevezhetne nejének?
És ez a gondolat az, mely a jó apa lelkét néha aggodalmakkal tölti el.
Mert inkább veszszen ki a család, inkább szálljon gyülölt rokonok kezére az óriási vagyon, mintsem fia oly nőt vegyen el, a ki nem a főrangu világ leánya.
Ezt Rózsay Félix oly erősen hangsulyozta, hogy Adél grófné (tekintve a nagy barátságot és bizalmat, mely köztük nehány óra óta kifejlődött ,) kénytelennek érezte magát arra, hogy élénken helyeselje a Rózsay Félix felfogását, s annál is inkább, mert e pillanatban Adél grófné sem találta önmagára nézve megalázónak azt a gondolatot, hogy e dusgazdag egyetlen fiu neje esetleg az ő leánya legyen.
De ezt a gondolatát a legcsekélyebb jellel sem árulta el.
Az anyai és apai szeretetnek ily bizalmasan nyilvánitott bizonyságai után, mintegy kikerülhetetlen logikai rendben, rátért a társalgás a születési és a pénz-aristocratiára és Rózsay (Adél grófné helyeslése mellett) azon erős meggyőződését fejezte ki, hogy ez a két aristocratia a társadalom törvényei szerint egymásra van utalva, s annak előbb-utóbb teljesen össze kell olvadnia.
Mert a születési aristocratiának ma már nincsenek elvei, csak szokásai.
Az elveket rég ledöntette az idő.
A születési aristocratiát ma már csak szokásai tartják fenn, és e szokások mindig drágábbak és költségesebbeké lesznek a nagy tömeg versenye által .
Ezért van a születési aristocratia ráutalva a pénz-arisocratiára, és azért e két aristocratia közti házasság korántsem nevezhető mesalliancenak.
Miután az önzetlen és önfeláldozó anyai és apai szeretet gyöngéd érzelmeit ekként kitárták egymás előtt, végül - mint egészen mellékes dologra - rátértek az anyagi ügyek rendezésére.
Rózsay, - hogy a részletek felőli informatiókkal ne untassa a grófnőt, - csak teljes bizalmat kért és általános fölhatalmazást.
A grófné ezt szóval és irásban a legnagyobb készséggel kiállitotta.
Rózsay Félix udvariasan meghajtotta magát, és a bizalom jogánál fogva, bátor volt a legszivélyesebb nyájassággal megkérdezni a grófnét, hogy nincs -e e pillanatban valami csekély összegre szüksége?
- Adél grófnéra kellemes és kinos is volt e kérdés.
Kellemes volt hallani, de kinos volt rá válaszolni.
Végre mégis rászánta magát, és azzal átlépte a Rubicont.
» Csak 50 ezer forintra volna szükségem, de önt nem akarom terhelni ezzel.«
- »Boldognak fogom érezni magamat, ha szolgálhatok vele !«
Szólt Rózsay hizelegve, és leolvasott a grófné asztalára 50 darab ezrest.
Adél grófné elismervényt akart irni, de Rózsay tiltakozott.
» Elismervény mi köztünk ?« kérdé, s udvarias neheztelést szinlelt.
A grófné bocsánatot kért, s egészen el volt bájolva Rózsay gentleman volta által.
Ugy váltak el, mintha nem is uj ismerősök, hanem régi bizalmas barátok sőt közeli rokonok volnának.
És mialatt Rózsay Félix teljes odaadással látott Adél grófné anyagi viszonyainak rendezéséhez, mely természetesen egyelőre nem állott egyébből, mint az activák és passivák egybevetéséből; azalatt Adél grófnénak alig volt egyéb gondja, mint az, hogy az eleinte hasztalanul keresett, s utóbb mégis váratlanul megnyert 50 ezer forintot hogyan és mire költhesse el?
Hogy Adél grófné (tudva azt, hogy Rózsay Félix az ő anyagi ügyeinek rendezésével foglalkozik ,) az 50 ezer forintból épen semmi tartozást nem törlesztett, azt talán emliteni is fölösleges.
A kétségbeesés küszöbén érkező váratlan segély rendszerint fokozni szokta a könnyelmüséget azoknál, a kiket a könnyelmüség következményei sodortak a kétségbeesésbe.
Az ilyenek elkezdenek bizni egy föld feletti pártfogásban , és meg vannak győződve arról, hogy minél nagyobb a veszély, mely őket környezi, annál közelebb van a segitő kéz, mely őket a veszélyből kirántja.
És Adél grófné azt, hogy Rózsay Félix az ő anyagi ügyeit rendezni vállalkozott, eleve ugy fogta föl, hogy már ezután neki anyagi ügyekkel foglalkozni egyáltalán nem kell.
Ugy érezte magát, mintha többé nem lenne semmi adóssága, és élhet ujra ép oly pazarul, ép oly gondtalanul , mint akkor, mikor még igazán nem volt semmi adóssága.
Frigyes gróf, mikor az nap meglátogatta Adélt, hogy megtudja a Rózsayval történt találkozás eredményét, rózsás kedélyben röpdösve találta őt, mint egy kis madarat, a kit kalitkából az első napsugaras tavaszi reggelen eresztenek ki.
Az előszobában immár nem gyanus alakok, hanem mindenféle szintü és nagyságu csomagokat hordó alázatos boltos-inasok álldogáltak, - mialatt Adél grófné a pipere czikkek hullámaiban szinte fürdött, és mindazt, a mit a finom izlésü kereskedők szemle végett hozzá küldtek, mindazt oly szépnek és legujabb divatunak találta, hogy nem tudott választani, és a felett tünődött, hogy ne vásárolja -e meg mindannyit?
Frigyes gróf egészen elcsodálkozott e fordulat fölött; de ismerve Adél könnyelmü és légben uszó természetét, nem hitt e váratlan fordulat tartósságában, s kiváncsian kérdé Adéltól , hogy miben állapodott meg Rózsayval?
» Teljes bizalmat és általános fölhatalmazást kért tőlem, hogy rendezze anyagi ügyeimet, és én természetesen a legnagyobb készséggel megadtam neki.
Ah! ez a Rózsay egy rendkivüli ember! engem egészen elbájolt, elragadott, lebilincselt.
Csupa tapintat, csupa finomság, és tetőtől talpig comme il faut gentleman.«
» S te arra is fölhatalmaztad őt teljes bizalommal, hogy összes adósságaidat kifizesse.«
Kérdé Frigyes sarcasticus mosolylyal.
» Természetes, erre is fölhatalmaztam !«
» És tudod -e már, hogy mid marad akkor, ha Rózsay összes adósságaidat kifizeti ?«
» Azt nem tudom, de hidd el Frigyes, erre én épen nem vagyok kiváncsi.«
» Én pedig épen erre vagyok rendkivül kiváncsi édes Adél, mert a magam részéről mindent inkább vagyok hajlandó elhinni, mint azt, hogy Rózsay Félix a te adósságodat a saját vagyonából fizesse ki.«
» Azt nem is fogadnám el tőle !« jegyzé meg Adél, s elpirult a Frigyes sarcasticus mosolyától.
» Nos és akkor mire való ez a nagy boldogság, mire e fejedelmi költekezés?
- Te megütődtél e kérdésem fölött, melyet először hallasz tőlem?
Ne vedd rosz néven.
Mig tudtam, hogy a magadét költöd, nem éreztem magamat fölhatalmazva arra, hogy bármily alakban beleszóljak.
De most, bocsáss meg, nem tudom kiéből költesz? és nem titkolhatom el aggodalmamat, ha arra gondolok, hogy Rózsay teljesen hatalmába kerithet azzal a fölhatalmazással, melyet neki adtál.
Mert, hogy ő valami czél nélkül nem közeledett hozzád, ez előttem teljesen világos.
Nem mondom, hogy olyan czélja van, mely absolute elutasitandó.
De lehet ilyen is.
Annyi bizonyos, hogy ő tisztán látja a te kártyáidat, te pedig nem láthatsz az övébe.«
» Ki tudja ?« felelte Adél titokszerüleg, és mosolyában a fölénynek érzete sugárzott.
» Az más !« - jegyzé meg Frigyes komolyan »és meglehet, hogy a dolgot Clarisse is éppen ugy fogja fölfogni, mint te.«
» Clarisse !« kérdé Adél megütődve.
» Te azt hiszed, hogy róla van szó ?«
» Nem tartom lehetetlennek.
Ma jutott eszembe, hogy Rózsaynak van egy házasulandó fia , és ismerve Rózsay nagyravágyását, nem látok abban semmi absurdumot, ha Rózsay ezuttal leányod kezére speculálna.«
Adél előtt e gondolat már nem volt uj, és ezuttal sem volt kellemetlen.
Mert a milliók mámora, melytől megittasult, még most sem párolgott ki fejéből.
De - nem ismervén Frigyes gondolkozását - nem mert Frigyes előtt őszinte lenni, s erőltetett egykedvüséggel felelte: »ez egészen a jövő kérdése.«
Majd azonban egy váratlan ötlete villant, s mohón tette utána: »E kérdést, bármily alakban merülne is föl, semmiesetre sem intézném el bátyámnak, a gőgös Táray grófnak megkérdezése nélkül.«
» Bizonyos lehetsz benne, hogy ő hajthatatlanul ellenezni fogja.«
» Tudom !« szólt Adél és kárörvendőleg kaczagott fel.
» Majd meg fogsz érteni.
Ah! ez az ötlet nekem milliókat ér.
Meg vagyok mentve!
Most már bizonyos lehetsz benne te is, hogy Rózsay nem lát az én kártyáimba, és fogalma sincs arról, hogy én nem egy, hanem két atoutval játszom.
Rózsay ellen, ha kell , kijátszom Tárayt; és Táray ellen, ha kell, kijátszom Rózsayt.
Még most sem érted ?«
» Nem tettem föl benned ennyi leleményt.
Ez igazán mulatságos kezd lenni.
Táray előtt csak két választás áll.
Vagy megmenteni téged, vagy megérni azt, hogy az ő kék vére , mely Clarisse ereiben is kering, összeolvad a Rózsay vérrel.
Ha ha! - ez igazán mulatságos.«
Adél is annak találta, és kezeivel tapsolt.
De ugyanakkor arczának mosolygó redői közt végig futott egy sötét vonás, épen ugy mint a virágok közt egy kigyó.
Frigyes ezt is megfigyelte, s azt gondolta magában: »Ez az asszony már mindenre képes !«
Mialatt Rózsay teljes bizalommal és fölhatalmazással rendezte (illetőleg : tanulmányozta) Adél grófné anyagi viszonyait, azalatt ő Adél grófnénál mindennapos volt.
Minden nap talált valami okot, hogy a grófnét egyről-másról kikérdezze, és mindannyiszor rávezette a beszélgetést Clarisse comtessere, és az ő egyetlen fiára .
És Adél grófné nem hogy kitért volna az e fajta beszélgetések elől, de sőt maga bátoritotta arra Rózsayt.
Ugyannyira, hogy mire Rózsay teljesen tisztába jött azzal , hogy Adél grófné megmentésére nem kevesebb, mint két millió forint szükséges, és pedig nem mint kölcsön, hanem vagy mint örökség, vagy mint ajándék: akkorára a legalaposabb reményeket kezdte táplálni az iránt, hogy ő mig egyrészről két millióval megveszi Adél grófnénak összes birtokait, melyek különben testvérek közt is megérnek két és fél milliót, az alatt másrészről ráadásul megkapja fia részére Clarisse comtesse szép kezét is, és ezáltal vérrokonságba lép az összes legmagasabb aristocratiával.
És egy napon (talán éppen azon, melyben a legutóbbi kölcsön vett 50 ezer forintnak utolsó ezrese is szárnyait bontogatta már ,) Rózsay Félix, már csaknem elkényeztetve a grófné bizalmának gazdag nyilvánulásai által, (Adél grófnénak ez volt már az egyetlen gazdagsága, s ő még ebben is pazar volt.) azt a kegyet kérte, hogy szenteljen a grófné egy rövid órát, (pedig az ilyen óra a leghosszabb óra szokott lenni ,) anyagi ügyeinek meghallgatására.
( Pedig biz azok a szó szoros értelmében hallatlan anyagi ügyek voltak már akkoron.)
Adél grófné kecsesen mosolygott, s e mosolyban a feltétlen bizalom mellett elvegyült az unalom istenének hozandó áldozat kellemdus martyromsága is, - és megszabta az órát anyagi ügyeinek meghallgatására.
Másnap éjfélre határozta azt, kaczagva jegyezvén meg, hogy »ha már ügyeink anyagiak, legyen legalább az órában meg a szellem.«
- » Szellemóra anyagi ügyek meghallgatására !« tóditotta borzasztó elragadtatással Rózsay Félix, mialatt (persze titokban) erősen meg volt győződve arról, hogy a holnapi szellemóra alatt a kedves grófné nemcsak összes vagyonát, hanem még szellemességét is el fogja vesziteni.
És mikor másnap elérkezett a szellemóra, s a grófné szalonjában bevégződtek a rendes látogatások, megjelent Rózsay Félix, s belépvén, nem mulasztható el megjegyezni; hogy » a nemzeti kaszinóból jöttem ,« (később csak »kaszinót« fog mondani, mert ugyan minő más kaszinóba járna el Rózsai Félix, ha csak a nemzetibe nem ?) mire Adél grófné, oda sem gondolva, egy gyöngéd »ah « -hal válaszolt; aztán helyet foglaltak, és Rózsay Félix nagy iratcsomók helyett csak egy vékony papirszeletet vont elő, (minek oda ágyúgolyó , a hol a sörét szem is éppen a sziv közepébe talál ?) s arról a vékony papirszeletről leolvasta mindazokat a százezreket, melyek már nem léteztek többé s melyeket összeadva, kijött két millió olyan adósság, mely részint betáblázva, részint váltón nyargalva, már ezután nem élhet meg többé a levegőből, hanem vagy készpénz kell neki , vagy föld.
Borzasztó szörnyállat az adósság!
Földet vagy házat eszik, s halálizzadtságot iszik rá.
De ha Rózsay Félix, mikor igazi combinált hatásvadászattal kilyukasztotta ezt a végeredményt, arra volt elkészülve, hogy Adél grófné, elvesztvén minden vagyonát, el fogja veszteni szellemességét is, és mint egy közönséges nyárspolgári nő fog Rózsay nyakába borulni, mondván: »mentsen meg! - s kivánja életemet !« - akkor Rózsay Félix , combinált hatásvadászatának pillanatában kellemetlenül csalódott, mert Adél grófné , mikor megtudta, hogy tulajdonkép semmije sincs, és hogy magának a grófné vagyonának rendezése (értsd eladása által ,) a legjobb esetben csak egy szerény tőkét lehetne megmenteni, mikor megtudta, hogy két millióra van szüksége, hogy évenkint ezután is százezer forint jövedelme lehessen, épp oly hideg előkelőséggel, mintha csak nehány garasról lenne szó, kérdé Rózsaytól: »Csak két millió forintra ?« - s ezután, a kellemetlen érzelmek legcsekélyebb nyoma nélkül, kérte Rózsayt, hogy fejezzék be most a tárgyalást, és halaszszák el a folytatást a következő hétre.
» Akkorára, azt hiszem , meg lesz a két millió forint.«
Tette utána Adél grófné oly hangon, mintha a két millió forint már a zsebében lett volna.
Rózsay csaknem megkövült a meglepetéstől .
Ugy érezte, mintha ő bukott volna meg, nem Adél grófné.
Ugy nézett Adélra, mint a hogyan a vadász nézi a vadat, melyet elhibázott, s mely könnyü szökelésekkel tünik el előle.
A szellem-óra végén ő lett tökéletes ostoba ficzkó.
És Adél grófné mindezt jól látta és gyönyörködött benne.
És Rózsay mikor savanyu arczczal »örvendezve« a fölött , hogy a grófné ily bámulatos lélekerővel veszi anyagi ügyeinek végleges rendezését , elbucsuzott a grófnétól, a ruganyos batárban egészen lehangolva elmorogta hazáig tizszer is: »Az ő két milliója több, mint az én 20 millióm.«