XIII.
Ment, ment a karaván.
Az időjárás kedvezett.
A sűrü vetések hullámoztak a kora reggeli fuvalom legyintése alatt.
Felettük a pacsirta zengve nyilalt magasra, föl a kék levegőbe, míg alant a sűrü buzában a fürjecske pitypalatyolva hívogatta apró fiókáit.
S villant szanaszerte vidám füttyentéssel a fecske s vonta a kék fényességben széles íveit a gólyamadár, alig rezzentve meg kiterjesztett szárnyait .
A harmatos fűből s a rét virágaiból édes, üdítő illat kelt s lenn a tóparti laposon nagy dalolászva gyüjtötte a szénát a lányság.
A piros, fehér, sárga fejkendők csak úgy világoltak, mint megannyi színes mezei virág.
Boldog csend, megnyugtató derű , édes béke borult a tájra.
A komédiás-szerszámokkal megrakodott két szekér lassacskán mozgott előre.
A teherviselésből jutott Mokánynak is, aki a szokatlan munkát nem igen akarta vállalni.
De akaratosságát a direktor úr, aki tapasztalt ismerője volt az állatok, de különösen a ló szeszélyeinek, holmi titkos fogásokkal lefegyverezte.
A ficánkoló ponit hamarosan úgy megregulázta, hogy húzta a kényeztetett Mokány versenyt a többivel.
Mintha teljes életében egyebet se tett volna.
A társulat művészei közül szinyóre Malfatto Beppo, (hétköznap Szeppl) pojáca, volt a vezető kocsis, bolondos tréfáival mulattatva a többieket.
Majd kukorékolt, majd szamárul ordított, majd meg nyerített, úgy, hogy a poni hátra-hátra fordult: ki is az az ő ismeretlen pajtása?
Többi igás társai már jól ismerték a kövér bácsi tréfáit s rá se hederítettek.
Aztán közbe-közbe ráröcssentett a trombitára, úgy, hogy a mezei munkások fölvetették a fejöket, gondolván: nini, huszárság maséroz ott az erdőszélen!
A nyugtalan Mokányt a kalkuttai császár harci lovával fogta együvé Pista s ügyesen tudta összeegyeztetni a tüzes poni s az élemedett csatamén különböző természetét .
Néhol, midőn kapaszkodón haladtak fölfelé, - a vidék dombos volt - a fiú leszállott s gyalogszerrel folytatá az utat, egy-egy bánatos nótácskát fütyörészve.
Mert hát, mit tagadná? - bizony az ő jó, édes özvegy szüléje járt az eszében, akit szó nélkül hagyott el a nagy bizonytalanságban, hogy hová is lehetett az ő szerelmetes egyes fia?
Hogy másodmagával, az ő ifjú urával tűnt el, azt sejdítette .
De hát a kastélyban sem tudtak felőlük, ahol nagy lehetett a kétségbeesés.
Mert hát ott is egy drága édesanya s ennek az ő Ágnes testvérnénje, a hű lélek, bizony sírhattak s tördelhették a kezöket a bánat miatt.
A második hintóforma kocsit maga Hazdrubáldo direktor úr kormányozta.
Úgy ült ott a puhára kipárnázott elülső ülésen, mint uralkodó a trónusán; akinek - midőn némi szeszes italkával élesztette hanyatló kedvét - képzelte is magát.
Most is jó kedvében volt.
Már csak azért is, mert bőven jutalmazott a szilasberényi búcsu.
Meg azért is, hogy Palival jó vásárt csapott; s végül, mert a pitymalló hajnallal egyazon időben piroslott előtte a jóféle szilasberényi piros borral megtöltött rövidnyakú, nagyhasú üveg.
Hol talján, hol német nótákra gyujtott rá .
Egyszer-egyszer a madarakat is bolondította, midőn átvágva az erdőn, a nyelve alá rejtett falevéllel egymás után csudálatos hűséggel utánozta a csalogánynak gyönyörű trilláit, a fuvolás rigófüttyet és a vén papagályát, aki nagyrikácsolva felelt neki .
Aztán változatosság okáért elkezdett brekegni mint a kecskebéka, cseregni mint a szarka, amely koncerttel nem csupán utitársait, de még az állatjait is vidámra hangolta.
Különösen a Pista gyerek lelte nagy kedvét ebben a hangversenyben.
Ő és mindannyian, akik a vándor művészcsapathoz tartoztak.
Csak ketten ültek, halkan csevegve, egymás mellett s tán nem is hallották a mulatságos zenebonát: Pali és Rózsika.
- Szigorú a te édesanyád? - kérdé a fiú.
A kis lány nehezet sóhajtott és hogy nedvesedő pilláit ne lássák, elfordult.
- Nem ismertem az édesanyámat - felelé Rózsika s a távolba révedezett.
- Nem -e?
Hát a direktorné? - álmélkodott Pali.
- A Mambrilla néni?
Az nekem nem anyám - suttogá Rózsika.
- Azt mondja: úgy fogadott fel magához könyörületből.
A nagy árvíz, úgy beszélte a néni, egy csónakot sodrott a folyón lefelé.
Abban feküdt egy asszony megdermedve s mellette a szélvész egy bölcsőt rángatott jobbra-balra s oly dühvel, hogy a gyermek kifordult belőle.
Az alig eszmélő anya, midőn meglátta az üres bölcsőt, - a csöppség vinnyogását elnyelte a mind erősebbre fokozódó szél - azt vélte, hogy a kicsit a hullámokba döntötte a vihar... s utána ugrott... a jeges vízbe... s odaveszett...
Rózsika elcsukló hangon mondta el ezeket s görcsösen kapaszkodott a Pali karjába , mintha valójában látná maga előtt a rémes jelenetet, melyről beszélt, s félénken pillantott hátra a direktorné felé, aki a két gyermek tartós beszélgetését már kezdte gyanakodó szemmel nézni.
- S aztán?... aztán?... - sürgeté lelkendezve Pali a kis lányt.
- Aztán?... - felelé, szőke fejét lecsüggesztve Rózsika... - aztán, így adta elő a néni, a vihar a csónakot a híd felé hajtotta, ahol csáklyás emberek várták is már , hogy a híd oszlopához ütődjön.
Rohamos útjában meg is állították s a csecsemőt párnástul, pólyástul, bölcsőstül kihalászták s neki, Mambrilla néninek átadták, aki aztán nagy fáradsággal és szeretettel nevelte azt a kis öntött ürgét... már mint engem.
- Te voltál az, Rózsika, te? - kérdé Pali remegő hangon.
- Oh, beszélj tovább , tovább!...
- Hamar fordítsuk a szót egyébre! - intette őt a kis leányka.
- A néni mind sűrübben kezd felénk tekinteni.
Hát, - kezdé Rózsika egészen megváltoztatott hangon, gyorsan letörülve könnyeit, melyek, míg suttogvást beszélt, sűrün hullottak szemeiből - hát erre aztán a nagy aranylégy rászállott a pókra, hálóját összetépte, a fejéből a szemeket kivájta, amitől megvakult s így a kis legyecskét megszabadította a haláltól.
S erre Rózsika tapsikolva verte össze apró tenyereit, Pali meg, rögtön elértve a célzatot, így kiáltott fel:
- Éljen, vivát, bravó!
Ezt jól csinálta az aranylégy!
Soha többet nem ütök agyon legyet ezentúl.
No, ez pompás história volt!
- És ő is nagyokat tapsolt.
- Ugyan, miféle csacsiságot csacsog itt ez a kisasszony? - kérdé közelebb jőve s a kötését abbahagyva Mambrilla néni gúnyosan.
- Pompás mese volt, tekintetes direktorné asszonyom, mondhatom - vágott közbe Pali.
- Kár, hogy a nagyérdemű közönségnek két mutatvány között el nem mondhatja a holnapi előadáson Vámos-Abádon.
Ugyancsak megéljeneznék érette!
A direktorné laposan sandított a két gyermekre, de nem szólt.
Gyanut fogott, mert ő tudta legjobban, hogy az az árvízi história csöppentett mese.
Közben megállott a művészcsapat az erdőnek egy árnyékos tisztásán.
A lovakat kifogták.
A pojáca és Pista sebtében megkaptatták őket a lapos szélén titokban szerzett selymes friss szénácskából s aztán megabrakolták, meg is itatták őket.
Majd tüzet raktak, a nagy, öblös bográcsba friss forrásvizet öntöttek, jókora darab kövér marhaszegyet vagdaltak bele, közibéje vöröshagymát, sót, paprikát, zsírt hintettek , míg a direktorné Rózsikával gondosan hámoztak meg egy halom krumplit s szintén a hús közé aprították.
Az étel kezdett rotyogni.
A pojáca, mint a csapat főszakácsa, jól értett a mesterséghez.
Le-leemelte a bográcsot a szolgafáról s megzötyögtette a tartalmát , melyből nemsokára kellemetes, étvágyingerlő illat áradt feléjök.
A Pista gyerek mint pincér sürgölődött a lakozók körül, akik jóízűen fogyasztották a gyepen főtt gulyásost, mely után Hazdrubáldo úr megszólaltatta a butykost, s ez kotyogott is annyit, amennyi a nyakán ki- s a nagy művész torkán befért.
Majd a direktor úrnak megtömött csibukjával előugrott az élelmes Pista, izzó parazsat is tett a dohány tetejébe s az igazgató boldogan szívogatta s kedveskedve húzta meg a Pista üstökét.
Nagy jómaga-éreztében valósággal török szultánnak tudta magát s kinevezte a gyereket az ő saját, külön csibukdzsijának, azaz pipakezelőjének.
A felbodorodó füstfelhőkkel általános jókedv derült az egész társaságra s még az oroszlánpudli is szépen barátkozott a Svihivel, aki, mintegy följebbvalóját ismervén meg a tudós uszkárban, farkát csóválgatva tisztelgett előtte.
Úgy határozták direktorék, hogy majd csak a hold föltetszésekor folytatják a vándorlást, mert napközben már-már súlyosra vált a meleg.
- Addig pedig, te Pali és te Pista, gyakorolni fogtok! - parancsolá az igazgatóné.
- Hiszen még alig tudtok valamit.
Még a legtanulékonyabb köztetek a Svihi kutya, mert azt a Beppo bohócunk már megtanította a tótágasra és néhány nap mulva már megtanulja a szabad bukfencet a levegőben is.
No, alo mars, te Szeppl, Pista!
A két hársfa között kötelet feszítsetek.
Pali meg, Rozamunda útmutatása mellett, folytassa a táncpróbát előre is, hátra is.
Egy, kettő!
A parancsot legott meg is fogadták.
Rózsika a Pali cipője talpát megkrétázta, hogy meg ne csússzon, s próbát lejtett előtte.
Mint a gyík szaladt a leányka előre is , hátra is a kötelen, kezében az egyensúlyozó japáni ernyővel.
Csupa báj és kedvesség volt, különösen akkor, midőn Palit biztatta, hogy utánozza lépéseit.
Pali, a jó lovas, a gyors futó s ügyes birkozó nem volt volna az, akinek tudta magát , ha a táncoló kis tündér utasításainak meg nem felelt volna.
Eleinte persze le-lebillent a földre, de baja nem eshetett, mert a kötél nem magasra, épp csak a hársak dereka köré volt megerősítve; azután meg, ha lesiklott is a szokatlan pályáról, a dagadó gyöpre esett s csak olybá vette, mint mikor otthon a lejtőnek szalajtott szánkójából a hóba fordult.
És így kellemes pihenőkkel vegyes munkában multak le a társaságról az órák és napok .
Pali már teljesen beletörődött az új mesterségbe, melynek színessége s mozgalmas volta nagyon talált az ő ízléséhez.
Persze hogy voltak bús percei neki is, midőn az ő drága édesanyja jutott eszébe.
Oh jaj, talán meg is emésztette azóta a fájdalmas aggódás, hogy hová, mivé lett az ő Palija?
Főképen akkor, midőn egy-egy csöndes pillanatban, Svihivel a kocsi mellett kutyagolva, hozakodtak elő Pistával az ő viselt dolgaikkal.
De aztán, ha az igazgatóné, Mambrilla néni, bóbiskolt a hintó hátulsó ülésén, Hazdrubáldo olasz dalokat énekelt s a Szeppl harsogtatta a trombitát - mint vigasztaló tündér lebbent elő Rózsika s a három gyermek boldogan fecsegve beszélgetett a holnaputáni nagy napról, midőn elérik a gyönyörű kikötővárost, a szép Fiumét, ahol a helytartó ünnepe alkalmára rendezett sokféle mulatságban mint előadó művészek ők is részt fognak venni.
A hűs éjjel folytatott utazásban feljutottak a rideg, sziklás Karszt-hegység legmagasára és Lokvén túl egyszerre feléjök ragyogott a fölkelő nap fényében az Adriai tenger kék csodája.
Lent, a Kvarneró öblében ide-oda úszott a sok vitorlás hajó és csónak, s mint biztató csillag tündökölt fel hozzájok a Szent Vitus templomának aranyos toronygombja.